Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus-2 (SARS-CoV-2) je správné označení pro nový kmen koronaviru identifikovaný v roce 2019. Způsobuje onemocnění, které se označuje jako COVID-19. U zvířat zapříčiňují koronaviry široké spektrum nemocí, často mutují (mění se) a mohou potom infikovat i jiné živočišné druhy včetně člověka. Název této čeledi virů je odvozen od jejich vzhledu – při plošné projekci připomínají korunu.

1) Podle čeho poznám, že bych mohl/a mít koronavirus? Které příznaky jsou nejčastější?

Mezi hlavní příznaky onemocnění se řadí zvýšená teplota, suchý kašel, ztráta čichu/chuti, únava.

2) Bolí mě v krku, rýmu, mám lehkou teplotu kolem 37 ˚C, malátnost. Mám jít na test nebo počkat pár dní, zda příznaky odezní?

Pokud máte tyto příznaky, poraďte se se svým praktickým lékařem – telefonicky či e-mailem, pokud jste byl/a v kontaktu s člověkem, který je COVID-19 pozitivní. Pokud tento COVID-19 pozitivní člověk i jeho kontakt (v tomto případě i vy) měli po celou dobu nasazenou roušku přes ústa i nos (vyjma kontaktu kratšího než 15 minut nebo na větší vzdálenost než 1,5 metru) a nemáte příznaky, nově nebudete muset do karantény. Podmínkou je, že se nesmí jednat o improvizovanou roušku v podobě šátku, trika apod. Sledujte svůj zdravotní stav po dobu 10 dnů od setkání s COVID-19 pozitivním a v případě potíží trvajících déle než 3 dny telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře. Lékař či hygienická stanice určí, kdy po případném kontaktu s nakaženým je již průkazná pozitivita a je test potřeba absolvovat.

Pokud nedošlo ke kontaktu s COVID-19 pozitivním člověkem a nemáte další závažná chronická onemocnění, tak zůstaňte doma. Pokud příznaky neodezní do 3 dnů, kontaktujte lékaře.

3) Potkal/a jsem se v poslední době s někým, kdo byl COVID-19 pozitivní nebo jsem s takovým člověkem v jedné domácnosti, případně mám příznaky respiračního onemocnění (kašel, rýma, teplota). Co mám dělat?

Zůstaňte doma. Kontaktujte svého praktického lékaře nebo hygienickou stanici. Odběr vám bude proveden v rozmezí 1–5 dnů od kontaktu s nemocnou osobou. Jelikož trvá obvykle několik dní, než se onemocnění projeví, je potřeba dodržovat veškerá opatření, aby se zamezilo přenosu onemocnění na další osoby ve vašem okolí. Nákazu totiž můžete šířit, i když se cítíte zdravá/zdravý. Výsledek testu vám bude sdělen telefonicky či SMS zprávou, a to laboratoří nebo hygienickou stanicí. Pokud bude výsledek testu pozitivní, bude vás následně kontaktovat pracovník hygienické stanice.

4) Potkal/a jsem se v poslední době s někým, kdo byl COVID-19 pozitivní nebo jsem s takovým člověkem v jedné domácnosti, případně mám příznaky respiračního onemocnění (kašel, rýma, teplota). Byl/a jsem na testu a výsledek je pozitivní. Co mám dělat?

Máte onemocnění COVID-19. Zůstaňte doma a vyhýbejte se kontaktu s lidmi, abyste onemocnění COVID-19 nešířil/a dál. Vyčkejte, až se vám telefonicky ozve pracovník hygienické stanice (termín kontaktování závisí na momentální provozní situaci příslušné hygienické stanice), který s vámi provede epidemiologické šetření nebo informace vyplňte online na stránkách hygienické stanice (dotazy na vaše kontakty apod.) a poučí vás o dalším postupu. Osobám, se kterými jste byl/a v posledních dnech v úzkém kontaktu, a které epidemiolog vyhodnotí jako rizikové, se pracovník hygienické stanice ozve také, a také ony budou muset jít na odběr. V izolaci budete po dobu, kterou určí váš praktický lékař nebo hygienická stanice. Izolace se ukončuje v případě, že již nemáte žádné příznaky onemocnění. Minimální doba izolace je 10 dnů ode dne pozitivního odběru. Po uzdravení již není třeba absolvovat další odběr.

5) Potkal/a jsem se v poslední době s někým, kdo byl COVID-19 pozitivní nebo jsem s takovým člověkem v jedné domácnosti, případně mám příznaky respiračního onemocnění (kašel, rýma, teplota). Byl/a jsem na testu a výsledek je negativní. Co mám dělat?

Bude vám nařízena karanténa (tzn., že zůstáváte doma a vyhnete se kontaktu s dalšími lidmi). Délka karantény je 10 dní. Můžete totiž být nemocný, jen se u vás onemocnění zatím neprojevilo.  Po skončení karantény se již další kontrolní test neprovádí a můžete se vrátit do běžného života.

6) Žiji ve společné domácnosti s manželem a dospělým synem, kterým přišla SMS, že jsou COVID-19 pozitivní. Druhý dospělý syn je negativní, já žádné příznaky nemám. Mám jít do karantény nebo mohu do práce? Jak má postupovat druhý syn?

Pokud jste byl/a testován/a jste negativní, přesto jste v karanténě celkem deset dní. Ta by měla být zakončena testem. Pokud jste nebyl/a testována, měl/a byste jít 5.-7. den na test. Pro test by vám měla být vystavena žádanka. Místo k testování máte možnost si zvolit. Nadále se pak řídíte pozitivním nebo negativním výsledkem. Pokud je negativní –zůstáváte v karanténě, pokud je test pozitivní, kontaktujete svého praktického lékaře telefonicky.

7) Mám rýmu, kašel, teplotu a nesetkal jsem se s nikým, kdo by byl prokazatelně nemocný koronavirem a ani s nikým takovým nežiji ve společné domácnosti?

Pravděpodobně proděláváte jiné infekční onemocnění než COVID-19. I to však může být přenosné na další osoby, proto je vhodné po dobu klinických příznaků zůstat doma, zdržet se kontaktu s ostatními a postupovat dle pokynů Vašeho ošetřujícího lékaře. Jelikož se nejedná o onemocnění COVID-19, nevztahuje se na Vás státem nařízená izolace.

8) Pokud mi lékař či hygienická stanice určí, že mám jít na test, jak se dostanu k žádance?

Žádanka přijde elektronicky do systému. Pokud si přejete mít žádanku u sebe, požádejte o ni lékaře, který vám ji vystavuje, ten vám ji může i vytisknout. Testování je potřeba u všech epidemiologicky významných kontaktů či tam, kde to doporučila hygiena či lékař, a to ve všech věkových kategoriích, včetně dětí. Jedná se o zákonnou povinnost, rodiče jsou povinni se s dítětem na test dostavit. Testování dětí není odlišné od testování dospělých.

9) Jaká je platnost žádanky na testování?

Máte-li žádanku, tedy jste k vyšetření indikován lékařem či hygienickou stanicí, budete otestován co nejdříve to bude možné.

10) Mohu jít na test i bez žádanky od lékaře nebo hygienické stanice?

Ano, test můžete absolvovat jako samoplátce, v takovém případě žádanku nepotřebujete. Absolvování vyšetření, které hradí zdravotní pojišťovna, má svá pravidla. Indikovaný je ten, kdo je nemocný a trpí některým z příznaků (například suchý kašel, ztráta čichu/chuti apod.) nebo komu vyšetření nařídila hygienická stanice.

11) Kde se mohu nechat otestovat? Musím se na testování objednat?

V Praze můžete využít tři odběrová místa EUC Laboratoří. Na testování je třeba se objednat.

Praha 6, Veleslavínská 1/30 (areál zámečku), od pondělí do pátku mezi 8. a 16. hodinou, soboty mezi 8. a 12. hodinou. K dispozici je mobilní buňka a je zde možnost odběru drive-in (přímo z vašeho auta).

Praha 5, Kartouzská 204/6 (EUC Klinika, budova B, přízemí), které je v provozu od pondělí do pátku mezi 8. a 13. hodinou. 

Praha 11, Šustova 1930/2  (EUC Klinika, prostor placeného parkoviště), provozní doba od pondělí do pátku od 8 do 13 hodin. 

Rezervaci odběru si můžete vytvořit zde:

https://rezervace.euclaboratore.cz/

V Praze máte možnost výběru z dalších odběrových míst, která najdete zde:

https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/

V Brně můžete využít jedno z odběrových míst, která najdete zde:

https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/

12) Za jak dlouho mám očekávat výsledky testu a jakou cestou se je dozvím?

Běžně je dnes výsledek testu k dispozici do 48 hodin, klient ho obdrží zabezpečeným emailem (heslo k otevření výsledku obdrží pomocí SMS).

13) Co smí a nesmí člověk dělat v době, kdy čeká na výsledky testu? Postupuje se stejně, jako když je v karanténě s pozitivním výsledkem?

Ano, měl by být doma a počkat na výsledek testu.

14) Jak probíhá test formou stěru z nosohltanu? Bolí to?

Stěr z nosohltanu je nepříjemný, ale není bolestivý. Virus se množí v buňkách sliznice horních cest dýchacích, proto je potřeba kousek této sliznice setřít, aby vyšetření v laboratoři bylo co nejpřesnější.

15) Jak dlouho trvá testování?

Celý proces stěru ze sliznice nosohltanu zabere maximálně 3 minuty.

16) Co vlastně výsledek testu znamená? Existují různé druhy testů, jeden „tyčinkou do nosu“, druhý odběrem krve, jaký je mezi nimi rozdíl?

PCR testy jako průkaz viru v organismu se dělají ze stěru z nosohltanu. Testy na protilátky (ELISA) se dělají z žilní krve, rychlotesty z kapky krve a jejich výsledek vyjadřuje hladinu protilátek v organismu, tj. zjistí se tak, zda dotyčný v minulosti již onemocnění SARS-COV-2, tedy COVID-19, neprodělal. Pokud je PCR test pozitivní, znamená to, že pacient má v organismu virus SARS-COV-2.

17) Kdy mi stačí test na protilátky, kdy potřebuju PCR test? 

PCR test je třeba, pokud pacient potřebuje vědět, zda je infekční či ne, případně pokud ho indikuje hygiena či lékař (pacienti s příznaky). Testy na protilátky řeknou, zda pacient COVID-19 prodělal, případně může ukázat i na probíhající infekci (IgM, IgA). Ale tento je zatížen „diagnostickým oknem“ – protilátky se vyvíjí cca od 7.-10. dne po setkání s virem, tedy pokud se test provede v tomto období, může být výsledek falešně negativní.

18) Může být výsledek testu mylný? falešně pozitivní/negativní? 

U protilátek ano (viz diagnostické okno), u PCR ve velmi nízkém počtu případů (pokud se např. provede příliš brzy po nakažení). Zde se doporučuje cca 5 dní po kontaktu.