Jak a kdy se v ČR očkuje proti koronaviru?
Plošné očkování v České republice probíhá ve více fázích. Jednotlivé fáze jsou dány nařízením Ministerstva zdravotnictví ČR. Registrace k očkování jednotlivých skupin dle priorit se provádí přes Centrální rezervační systém.

Jakou vakcínou se v ČR očkuje
V České republice je k dispozici vakcína od firmy Pfizer (genetická mRNA vakcína s označením Comirnaty), vakcína Moderna, vakcína od firmy Astra Zeneca a vakcína od společnosti Johnson & Johnson.

Je očkování proti COVID-19 povinné?
Očkování proti koronaviru není povinné. Je tedy svobodnou volbou každého dospělého jedince, zda se pro něj rozhodne, či nikoliv.

Kdo se (ne)může nechat očkovat?

·      Očkování je v současnosti určeno osobám od 12 let výše.

·        Těhotné a kojící ženy: očkování po poradě s ošetřujícím lékařem-gynekologem či praktickým lékařem. Pokud se důvodně domníváte, že můžete být těhotná, ověřte si možnost očkování u svého gynekologa.

·        Osoby s alergií: očkování alergiků po poradě s alergologem či praktickým lékařem.

·        Osoby s akutním infekčním onemocněním: u osob trpících závažným horečnatým onemocněním nebo akutní infekcí se má podání vakcíny odložit. Očkování vždy po poradě s ošetřujícím lékařem. Přítomnost mírné infekce nebo horečky nízkého stupně není důvodem odložení vakcinace.

Očkování po prodělaném onemocnění COVID-19
Očkovat se mohou nechat i jedinci, kteří již prodělali onemocnění COVID-19.

Kolik dávek vakcíny se očkuje?
V případě vakcíny od společnosti Pfizer, i v případě Moderny a Astra Zeneca jsou v současné sobě používány 2 dávky. Vakcína Johnson & Johnson je jednodávková.

Kam se vakcína aplikuje?
Vakcína se aplikuje do nedominantní paže, do ramene.

Alergické reakce po očkování
Aplikace vakcíny může způsobit alergické reakce, nejčastěji se objevuje:

·        zarudnutí a otok místa vpichu;

·        bolest hlavy, svalů, kloubů;

·        únava;

·        zimnice, horečka.

Po aplikaci vakcíny je potřeba zůstat ještě cca 15–30 minut v čekárně a případnou nežádoucí reakci konzultovat s lékařem.

Kolik očkování stojí?
Očkování je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Bude po očkování vydáno nějaké potvrzení nebo je jím zápis do očkovacího průkazu? 
Pokud máte očkovací průkaz přineste ho na očkování sebou. Lze vystavit i MOP (Mezinárodní očkovací průkaz). Po aplikaci druhé dávky obdrží klient tzv. certifikát o očkování, respektive si jej může stáhnout

Za jak dlouho vznikne imunita? Jak dlouho bude trvat? Bude potřeba se přeočkovat a po jaké době?
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se stále neví, jestli vakcíny dokážou poskytnout dlouhodobou ochranu proti koronaviru. Ačkoliv proběhlo úspěšné studijní testování obou vakcín, kterými se v Česku současně očkuje, a to u několika desítek tisíc lidí, v současnosti se neví, jak dlouho vakcína dokáže tělo před virem chránit.

Další důležité informace související s onemocněním SARS-COV2 (koronavirus neboli COVID-19) najdete na stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky:

https://koronavirus.mzcr.cz

S dotazy ke COVID-19 se obracejte na celorepublikovou informační linku ke koronaviru 1221.

Pro volání ze zahraničí můžete využít telefonní číslo +420 226 20 1221.