Blíží se vánoční svátky, které nezřídka bývají ve znamení příjmu velkého množství tučného či sladkého jídla a alkoholických nápojů. Ale konec roku je spojován i s novoročním předsevzetím, které se týká zdravé životosprávy, skoncování s kouřením a pitím alkoholu, ale často také se zařazením pravidelného pohybu. Na toto téma jsme si povídali s MUDr. Petrou Ryckovou, gastroenteroložkou a vedoucí lékařkou kliniky HPC.

Paní doktorko, co byste poradila klientům v souvislosti s nadcházejícím Štědrým dnem a navazujícími svátky v oblasti stravování? Čeho se vyvarovat a co naopak určitě zařadit?

Vyvarovala bych se přejídání a kombinací velkého množství různorodých jídel. Lépe si dát jeden den tučnější maso a jiný den třeba cukroví. V mezidobí zařadit i lehčí stravu – nejlépe bez masa a cukroví – s větším množstvím zeleniny.

Jaké problémy nám ve svátečních dnech hrozí v případě požívání přemíry bramborového salátu, hromady smaženého kapra či řízků, proložené pivem, vínem a zakončené třeba tvrdým alkoholem?

Může nám být pouze těžko, což je ta lepší varianta. Ale nezřídka se stává, že k nám pacienti mezi svátky chodí s podrážděným žaludkem nebo žlučníkem. V nejhorším případě i akutním zánětem slinivky.

Nejhorší je asi ta situace, kdy někdo dobrovolně dojídá poslední kousky cukroví z tácku na stole, ať to tzv. „neosychá“ nebo „dám si k televizi ještě dva řízečky jen tak na chuť“. Jak tomu předcházet?

Tak to je spíše otázka pro psychologa…ale nejlepší je dát si na talíř vždy jen malé množství jídla a zbytek uklidit někam ven, aby se už člověku pro další přídavek nechtělo nebo si dát mezi porcemi zdravotní procházku.

Myslíte, že je vhodné dávat si novoroční předsevzetí?  Tedy, že si člověk stanoví: „Od 1. ledna už určitě omezím sladké, budu pít jen jednu kávu denně, minimálně dvakrát týdně si půjdu zacvičit nebo vyrazím na procházku, začnu chodit na preventivní prohlídky a podobně.“

Myslím, že jakékoliv předsevzetí je dobré, jen je otázka, jestli ho časovat zrovna na 1. ledna. Co se týče hubnutí, či zdravé stravy je ideální začínat spíše na jaře, např. po Velikonocích.

Dáváte nebo dala jste si sama někdy novoroční předsevzetí?

Dříve jsem si předsevzetí na Nový rok dávala, ale již několik let to raději nedělám. Zatím to ani jednou nevyšlo.