Před 25 lety jako první v České republice nabídla Nemocnice Na Homolce pacientům novou zobrazovací metodu – pozitronovou emisní tomografii

25. srpna uplynulo 25 let, kdy lékaři v Nemocnici Na Homolce provedli první PET vyšetření. „Byli jsme první nejen v České republice, ale i v celém bývalém východním bloku. Za tu dobu zde bylo provedeno více než 160 000 vyšetření, které u nás objednalo více než 10 000 lékařů z 3 600 pracovišť,“ říká doc. MUDr. Otakar Bělohlávek, CSc., primář oddělení nukleární medicíny a PET centra Nemocnice Na Homolce.

Nemocnice Na Homolce vybudovala PET centrum ve spolupráci s Ústavem jaderného výzkumu Řež, a. s., a projekt podpořila Mezinárodní agentura pro atomovou energii.  Jednalo se o modelový projekt, na kterém se mělo ověřit, zda lze provozovat tak složitou technologii i v rozvíjející se postkomunistické zemi. Pozitronová emisní tomografie se velice brzy osvědčila v klinické praxi a podařilo se nejen získat důvěru klinických partnerů, ale i prosadit plnou úhradu z veřejného zdravotního pojištění. Dnes již patří PET vyšetření k základním vyšetřovacím metodám v onkologii a slouží i pro diagnostiku zánětlivých a neurologických onemocnění, např. v souvislosti s Alzheimerovou chorobou.

Jaká je současnost? 

Oddělení nukleární medicíny v Nemocnici Na Homolce je dnes vybaveno dvěma nejmodernějšími hybridními PET/CT skenery a hybridním PET/MR skenerem, který využívá metodu magnetické rezonance a pozitronové emisní tomografie v rámci jednoho vyšetření. Při tomto specializovaném vyšetření oddělení úzce spolupracuje s radiodiagnostickým oddělením. Nezbytným předpokladem vyšetření je podání malého množství mírně radioaktivní látky. PET kamerou se pak sleduje, do jakých částí těla se rozšířila. Zvýšené množství radioaktivity v určité části tkáně nebo orgánu může poukazovat na rakovinné bujení nebo zánět. PET tak posuzuje funkční vlastnosti tkání, zatímco CT v rámci jednoho vyšetření ložiska přesně lokalizuje. PET/CT je velmi nákladné a organizačně náročné vyšetření, protože používaná radiofarmaka mají krátký poločas rozpadu 1–2 hodiny; připravují se proto krátce před vyšetřením. Oddělení nukleární medicíny v Nemocnici Na Homolce je nejvytíženějším pracovištěm v republice a denně vyšetří i přes 50 pacientů.

V posledních dvou letech prošlo oddělení nákladnou a složitou modernizací. Nemocnice výrazně rozšířila prostory oddělení nukleární medicíny, pořídila nejmodernější diagnostický přístroj PET/MR, který bude vysoce přínosný nejen pro pacienty z Prahy a středních Čech, ale   i z dalších krajů. Upravily se výrobní prostory pro nový cyklotron, které sídlí ve stejné budově, a rozšířilo se zázemí pro zaměstnance – to vše za plného provozu oddělení.

„Zavedení pozitronové emisní tomografie před 25 lety bylo pro Nemocnici Na Homolce významným milníkem, který nás posunul na špičku v oblasti diagnostické medicíny nejen v České republice, ale i v celé střední a východní Evropě. Díky inovacím a neustálému rozvoji dokážeme dnes pacientům nabídnout to nejlepší z moderní diagnostiky, a to především díky skvělému týmu odborníků a špičkovému technologickému vybavení“, uvedl ředitel Nemocnice Na Homolce MUDr. Petr Polouček, MBA.

 

Historické milníky oddělení PET 

1999 zahájení provozu pozitronové emisní tomografie (PET), první v postkomunistické Evropě
2003 zahájení provozu hybridního PET/CT skeneru, prvního v České republice
2023 zahájení provozu hybridního PET/MR skeneru

Lékaři úspěšně provedli unikátní robotickou operaci endometriózy

V pátek 16. srpna lékaři z Nemocnice Na Homolce úspěšně provedli robotickou operaci u pacientky s rozsáhlou endometriózou.

„Pacientce se v důsledku endometriózy vytvořily uzly na děloze, konečníku a tlustém střevu. Chtěla mít možnost otěhotnět, a proto jsme se rozhodli pro odstranění uzlů při zachování dělohy. Spolupracovali jsme také s chirurgem, který musel odstranit část střeva,“ uvedl zástupce primáře gynekologického oddělení MUDr. Vladimír Baláž.

„Resekce střeva byla nezbytná kvůli rozsahu srůstů a invazi endometriózy do střevní stěny. Díky robotické chirurgii jsme mohli operaci provést s minimálním zásahem do okolních tkání a s vysokou přesností,“ dodal MUDr. Vladimír Teplan, chirurg z oddělení všeobecné chirurgie Nemocnice Na Homolce.

Operace využila nejmodernějších technologií, které současná medicína nabízí, což vedlo k výrazně kratší době zákroku i snížení pooperační zátěže. „Pacientka nebude mít velký řez na břiše a doba hospitalizace by měla být čtyři až pět dní, pokud vše proběhne hladce,“ dodal Baláž. Při tomto zákroku byla poprvé použita fluorescence s indocyaninovou zelení (kontrastní látka pro zvýraznění cév a tkání během operace), která umožnila přesné zobrazení srůstů a pomohla zvýšit přesnost a bezpečnost operace.

Nemocnice Na Homolce tak znovu potvrzuje svou vedoucí roli v oblasti robotické chirurgie v České republice.

Nemocnice Na Homolce úspěšně dokončila rozsáhlý projekt energetických úspor a snižuje náklady na energie o 40 %

Nemocnice Na Homolce má za sebou jeden z největších a nejkomplexnějších projektů energetických úspor v českém zdravotnictví. Tento ambiciózní projekt, jehož realizace trvala pouhý jeden rok, přinese nemocnici úsporu nákladů na energie až o 40 %. Realizace zahrnovala investice do zateplení střech, obměny oken, dveří a jiných fasádních prvků, modernizace vytápění a vzduchotechniky, osvětlení, fotovoltaiky, řízení technologických zařízení, a to vše za plného provozu nemocnice.

Nemocnice efektivně využila dotace z Operačního programu Životní prostředí a programu Nová zelená úsporám ve výši 720 milionů korun, přičemž celková investice dosáhla přibližně 1,1 miliardy korun. Zateplení, projektová příprava a inženýring si vyžádaly přibližně 700 milionů korun, zatímco investice do modernizace technologických zařízení budov představovaly 432 milionů korun.

„Jsem velmi rád, že se tento dlouho a pečlivě připravovaný energeticky úsporný projekt podařilo v tak krátkém čase bez větších komplikací dokončit. Nemocnice má velmi náročný energetický provoz, který funguje v nepřetržitém režimu. Vynaložené prostředky se dlouhodobě velmi dobře zúročí. Modernizace přinese úspory a zlepší kvalitu prostředí, ve kterém pracujeme a léčíme naše pacienty a zároveň nám vyřeší do budoucna nutné investice do technologických zařízení budov,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Polouček.

Parametry a specifika projektu:

10 let smluvně garantované minimální úspory:

  • 8 700 MWh úspora plynu ročně
  • 4 200 MWh úspora elektrické energie ročně
  • 15 300 m³ úspora vody ročně
  • 5 823 tun pokles emisí CO2 ročně

„Kromě garantovaných úspor energie, za jejichž výši deset let smluvně ručíme, má projekt i výrazný nefinanční přínos pro pacienty a zaměstnance: například zlepšení světelných podmínek nemocnice díky téměř 10 500 novým LED svítidlům. Počítačem řízený systém regulace teploty v 1 100 místnostech bude zase v celé nemocnici zajišťovat tepelný komfort za výrazného snížení nákladů na teplo,“ vysvětluje Pavol Fraňo, generální ředitel společnosti ENESA, která měla na starost modernizaci technologií nemocnice.

Automatizace technologických celků výrazně zlepšuje efektivitu využití pracovních sil. Samotná realizace projektu vyžadovala mimořádnou koordinaci a ohleduplnost vůči pacientům a personálu, protože práce probíhaly za plného provozu nemocnice. Výsledkem je modernizovaná nemocnice fungující v energeticky úsporném provozu s lepšími podmínkami pro léčbu a péči o pacienty.

„Je nám velkou ctí, že jsme měli možnost realizovat tak významný projekt, jako je modernizace Nemocnice Na Homolce,“ uvedl Ing. Milín Kaňuščák, jednatel společnosti KAMI PROFIT, s.r.o. „Tento projekt nebyl jen technickou výzvou, ale představoval také příležitost prokázat naše technické schopnosti a závazek k excelentnosti. Jsme hrdí, že jsme mohli být součástí této transformace, která přináší nemocnici nejen výrazné úspory energií, ale také zlepšuje kvalitu prostředí, v němž personál pracuje a pacienti se zotavují. Věříme, že naše úsilí a investice do modernizace přispějí k dlouhodobé udržitelnosti nemocnice a zajistí, že bude ještě mnoho let efektivně sloužit svému účelu,“ dodal Kaňuščák.

Způsob zadání a realizace:

  • Zateplení: Realizováno sdružením stavebních společností BBP Stavby s.r.o. a KAMI PROFIT, s.r.o. na základě předem zpracovaného projektu.
  • Obměna a modernizace technologických celků: Zadány formou EPC (Energy Performance Contracting), která zaručuje měřitelné výsledky. Dodavatelem byla ESCO společnost ENESA ze skupiny ČEZ ESCO.

 

Významné milníky projektu:

  • Odstranění 116 tun azbestu z meziokenních vložek a skladeb střechy.
  • Odbavení více než 300 kamiónů s dodávkami materiálu a technologií.
  • Registrace více než 350 zaměstnanců realizačních firem v areálu během špiček.
  • Instalace 26 000 m² provizorních předstěn pro hlukové, teplotní a prašné odstínění úseků.
  • Instalace 2 065 oken, 42 000 m² hydroizolačních materiálů, 33 km hliníkových profilů oken a fasádního pláště a 40 000 m² lešení.

Dokončení tohoto projektu potvrzuje závazek Nemocnice Na Homolce ke snižování energetické náročnosti a zlepšování kvality prostředí pro své pacienty a zaměstnance.

„Aortální chlopeň dokážeme opravit a vyrobit z pacientovy vlastní tkáně,“ říká primář kardiochirurgie Nemocnice Na Homolce Jaroslav Benedik

V Nemocnici Na Homolce pacientům s vadami aortální chlopně, nejčastěji operovanými vadami srdce, nově nabízíme inovativní tzv. Ozakiho operaci. Název je odvozen od japonského kardiochirurga, doktora Sigeyukiho Ozakiho, který tuto metodu vyvinul. Jedná se o relativně novou, velmi slibnou metodu konstrukce chlopně, vhodnou zejména pro mladé aktivní pacienty s využitím vlastní tkáně pacienta.

Chlopenní vady bývají často zachyceny náhodně. Obvykle se projeví až ve chvíli, kdy již může být trvale narušena funkce jedné nebo více chlopní a srdce již přestává tyto poruchy kompenzovat.

Včasná chirurgická léčba

Pokud pacientům hrozí vážné zdravotní riziko, chirurgická léčba bývá doporučeným řešením.
Jednoznačným trendem v kardiochirurgii jsou záchovné operace na chlopních, jejichž hlavním benefitem je šetrnost ať už samotného zásahu na srdci, tak s ohledem na další vývoj onemocnění.

Ozakiho operace   
Aortální chlopeň funguje jako jednosměrný ventil mezi levou srdeční komorou a aortou – hlavní tepnou v těle. Pro pacienty, u kterých není vhodná plastika ani žádný jiný typ záchovné operace aortální chlopně, je Ozakiho operační technika vhodným a šetrným řešením, které zachová kvalitu života pacienta bez omezení na řadu let.

Průběh zákroku:

  • Pacient je operován v celkové anestezii, což zajišťuje bezpečný průběh zákroku a minimalizuje nepohodlí pacienta.
  • Chirurg začíná řezem ve středu hrudníku a přes hrudní kost získává přístup k srdci, které je uloženo v obalu – osrdečníku, jehož část (přibližně 8x8cm) je pro konstrukci chlopně použita.
  • Pacient je dočasně připojen na mimotělní oběh, který udržuje krev okysličenou a proudící do celého těla.
  • Přísun krve k srdci je přerušen cévní svorkou a srdce je zastaveno pomocí kardioplegie
  • Chirurg odstraní nemocnou aortální chlopeň, která je nefunkční.
  • Z připravené části osrdečníku chirurg vytvoří nové cípy chlopně podle speciální šablony a našije je místo původních cípů aortální chlopně.
  • Zákrok na srdci trvá zhruba 70-80 minut, celá operace potom 3-4 hodiny.
  • Chlopeň je poté prověřena pomocí ultrazvuku (TEE).
  • Po ukončení operace je pacient převezen na jednotku intenzivní péče, kde je monitorován.
  • Na každé operaci se kromě kardiochirurgů podílí sehraný tým složený z kardioanesteziologů, sester v intenzivní péči a dalšího personálu, který dbá o zdraví i pohodlí pacienta.

V Nemocnici Na Homolce tento typ operace se svým týmem nově provádí primář kardiochirurgie doc. MUDr. Jaroslav Benedík, Ph.D., který s ní má dlouholeté zkušenosti z německých pracovišť. Ozakiho operační techniku, která byla poprvé použita v Japonsku, dále úspěšně rozvíjí. Prozatím operoval 260 pacientů po celém světě. „Ke konstrukci aortální chlopně využíváme vlastní tkáň pacienta (jeho vlastní perikard (srdeční obal – osrdečník), což vylučuje imunitní reakci pacienta. I když jde o celkem novou metodu, máme s ní vynikající klinické zkušenosti,“ vysvětluje doc. Benedík.

U pacientů se srdečními vadami je zásadní nastavit optimální management léčby – tedy správně načasovat a zvolit vhodný typ operace podle věku, zdravotního stavu a přidružených onemocnění. U mladších a jinak zdravých pacientů je cílem operační výkon, který nejenom odstraní srdeční vadu, ale především vrátí pacienta do aktivního života bez zásadních omezení. Díky Ozakiho operaci např. pacienti nemusejí užívat léky na ředění krve (warfarin), což by třeba u vrcholových sportovců mohlo znamenat konec kariéry.

„Výkon je velmi šetrný, protože probíhá přímo v kořeni aorty a pouze na postižené chlopni.  Na rozdíl od Rossovy operace, která je technicky velmi náročná a při náhradě nemocné aortální chlopně je použita pacientova plicnicová chlopeň. Ozakiho operace významně snižuje rizika a obtížnost eventuální následné operace v budoucnosti,“ doplňuje doc. Benedík.

V Kardiocentru na Homolce nabízíme pacientům celou škálu záchovných operací srdečních chlopní. Indikace k operaci je složitý proces, který se opírá o nejmodernější diagnostické metody a erudici multidisciplinárního týmu kardiologů, kardiochirurgů, cévních chirurgů a dalších specializací. Jsme rádi, že můžeme nově poskytovat tuto inovativní léčbu pacientům s vadami aortální chlopně i v ČR.

Nejčastější vady aortální chlopně  

Aortální stenóza – nejčastěji operovaná srdeční vada, zúžení chlopně, která brání plynulému toku krve z levé komory do aorty a vede k tlakovému přetížení.
Příznaky: zpočátku může probíhat bez příznaků. Později se objevuje dušnost při námaze, později v klidu, v noci, bolest na hrudi, kašel, bušení srdce (palpitace), únava, malá výkonnost

Aortální regurgitace – nedomykavost, netěsnost – pumpovaná krev se vrací zpět do levé komory srdce, čímž ji neúměrně zatěžuje
Příznaky: velmi dlouho může být kompletně bez příznaků a často je objevena jako náhodný nález. Ve srovnání s aortální stenózou je proto daleko zákeřnější.

Eventuálně kombinace obou patologických stavů

Již podvanácté jsme se zapojili do výzvy Do práce na kole

Děkujeme všem účastníkům květnové výzvy udržitelného cestování Do práce na kole 2024 (pěšky nebo poklusem).

Celkem se zúčastnilo 56 zaměstnanců z naší nemocnice, kteří vytvořili 19 týmů. Cyklisté ujeli 7 765 km a chodci ušli 2 348 km. Oproti jízdám autem účastníci ušetřili 1649 emisí CO₂. Smyslem podobných výzev není překonat co nejdelší vzdálenost, ale udělat něco pro své fyzické i duševní zdraví. Většina z přihlášených bere pohyb jako přirozenou součást života, kterému se věnuje celoročně. Gratulujeme všem účastníkům.

Páteř je hromosvodem psychiky

Proč může být pro naše bedra nebezpečný golf či jízda na kole? Jak se na zdraví páteře podepíše stres? A co se stane, když se hrbíme u počítače? Na tyto a další otázky odpovídá přední český neurochirurg Jiří Chrobok, specialista na operace páteře.

https://www.homolka.cz/media/2024/06/Chrobok-rozhovor.pdf