Nemocnice Na Homolce má nový typ gama nože. Novinku zachytila v reportáži Česká televize

Nemocnice Na Homolce pořídila lepší model Leksellova gama nože. Stávající gama nůž typu Perfexion nechala v srpnu přestavět na nejnovější typ Icon. Do upgradu se vedení nemocnice rozhodlo investovat 20 milionů Kč. Zařízení už prošlo auditem a schvalovacím řízením ze strany Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Jeho klinický provoz byl zahájen 4. listopadu 2019 za přítomnosti experta ze Švédska, vyslaného výrobcem

„Systém Icon představuje z hlediska typu záření identický Leksellův gama nůž jako Perfexion, má ovšem přídavný zobrazovací rotační CT systém, tzv. cone beam CT, a kontrolní systém pracující na principu infračervené kamery, která monitoruje pohyb pacienta během ozařování v případě použití masky k fixaci hlavy pacienta,“ uvedl primář oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie Nemocnice Na Homolce Roman Liščák.

Upgrade rozšířil možnosti léčby

Oproti modelu Perfexion umožňuje nový model Icon fixaci hlavy pacienta pomocí termoplastické masky. Maska má tu výhodu, že fixace hlavy pacienta, a tím pádem celá léčba gama nožem, je zcela neinvazivní, jak je to běžné při jiných druzích radioterapie. Bez použití masky se ale stále jedná o metodu mírně invazivní, jejíž invazivita spočívá v tom, že se k fixaci hlavy používá stereotaktický rám. Ten se k hlavě pacienta připevňuje čtyřmi hroty, samozřejmě bezbolestně, při lokálním znecitlivění.

„To, že teď máme k dispozici termoplastickou masku, neznamená, že fixace pomocí stereotaktického rámu bude opuštěna, naopak, ve většině případů v ní budeme pokračovat,“ vysvětluje Liščák. „Díky termoplastické masce se ale rozšíří léčebné možnosti gama nože. Maska nám umožní provádět hypofrakcionaci, tedy aplikaci radiační dávky v několika frakcích, a to v situacích, kdy chorobný útvar není vhodný k jednorázovému ozáření. Důvodem může být například to, že nález je příliš velký. V takovém případě můžeme nyní aplikovat vícedobé (opakované) ozáření a přitom využít všechny technické výhody gama nože. Mám na mysli zejména výhodu velmi přesného prostorového rozložení radiační dávky, tedy toho, že ozařování můžeme nastavit tak, aby přesně kopírovalo tvar chorobného ložiska. Při přesahu do okolí pak jeho intenzita prudce klesá, takže okolní tkáň zůstává v podstatě nezasažená.“

Druhou výhodou gama nože typu Icon je cone beam CT, které umožňuje stereotaktické referenční vyšetření. Jeho hlavní přínos spočívá v tom, že díky němu lze pro anatomické zaměření chorobného procesu využít vyšetření magnetickou rezonancí o vyšším, 3T magnetickém poli. Až dosud bylo pro léčbu gama nožem Perfexion vždy bezpečnější použít nižší magnetické pole, protože magnetická rezonance o tříteslovém magnetickém poli sice poskytuje detailnější anatomický obraz, ale za cenu většího prostorového zkreslení. Použití cone beam CT tento problém s prostorovým zkreslením řeší a otevírá cestu k lepšímu zobrazení mozku, a tedy k dalšímu zdokonalování léčby.

První Leksellův gama nůž byl instalován v Nemocnici Na Homolce v roce 1992. Byl to v pořadí 37. gama nůž na světě a teprve 8. v Evropě. Nemocnice ho měla propůjčený od Nadace Charty 77, která ho zakoupila za sto milionů korun získaných v celonárodní sbírce. V roce 2009 nemocnice gama nůž Nadaci Charty 77 vrátila a pořídila si nový typ Perfexion, který byl nyní upgradován na nejmodernější model Icon. Technologie je v ČR dostupná stále pouze na Homolce.

10. kardiologický den Petra Niederleho

Už po desáté se 25. října 2019 konala odborná konference Kardiologický den Petra Niederleho. Novinkou letošního ročníku bylo, že kromě obvyklého programu pro odborníky byla poprvé připravena také sekce přednášek pro pacienty. Zájemci z řad veřejnosti se na nich dozvěděli užitečné informace o tom, co dělat při potížích se srdcem, infarktu myokardu, vysokém krevním tlaku a dalších onemocněních srdce, jaký je život s kardiostimulátorem či defibrilátorem, jaké jsou možnosti výzkumu nebo jak funguje česká kardiologie v celorepublikovém zdravotnickém systému.

Kardiologický den Petra Niederleho je jedinou odbornou akcí svého druhu v ČR, kde se setkávají ambulantní specialisté, lékaři nemocničních zařízení či lékaři rychlé záchranné služby spolu s regulátory a plátci zdravotní péče. Vzájemná provázanost a nedílná spolupráce všech těchto subjektů umožňuje udržovat úroveň kardiologie v České republice na nejvyšší světové úrovni. Pro takovou úroveň medicíny není ale důležitá jenom technologická kvalita poskytované péče, ale především pochopení pacienta jako celku. Nesmíme léčit jenom postiženou srdeční tepnu nebo poruchu rytmu, musíme léčit celého pacienta. Musíme umět vysvětlit, proč ho léčíme a že se na své léčbě i sám musí aktivně podílet. To je něco, co se poslední dobou z medicíny nenápadně vytrácí,“ říká odborný garant celé akce prof. Neužil.

V rámci programu pro odbornou veřejnost byly na konferenci prezentovány příspěvky našich předních odborníků na témata jako akutní a intervenční kardiologie, srdeční arytmie, srdeční selhání, nebo i problematika úhrad léčby a léčiv. Program přichystaly společně Nemocnice Na Homolce, Sdružení ambulantních kardiologů, Všeobecná zdravotní pojišťovna, Státní ústav pro kontrolu léčiv, Unie pacientů ČR a Zdravotnická záchranná služba hl. města Prahy. Ta na konferenci předvedla techniky používané při každodenním zachraňování životů, modelové pracoviště a práci zdravotnického operačního střediska. Účastníci měli také možnost prohlédnout si vozidlo rychlé zdravotnické pomoci.

 

Užíváte předepsaná antibiotika správně?

Víte, že nesprávným užíváním antibiotik můžete nejen ohrozit vlastní léčbu, ale i napomoct původci vaší nemoci vytvořit si proti tomuto léku odolnost (rezistenci)?

A nehovoříme zde jen o nutnosti dodržet předepsané dávky, jejich rozestupy a celkovou délku léčby, ale i o užívání ve vztahu ke stravě a nápojům a kombinování s ostatními užívanými léky a doplňky stravy. Aby mohl jakýkoli lék správně účinkovat, je třeba dodržovat pokyny uvedené v příbalovém letáku.

Nezapomínejte také pečovat o své střevní bakterie, jsou velmi důležitou součástí vašeho imunitního systému. To, že je antibiotika mohou usmrtit a způsobit nám tak nepříjemné zažívací problémy, tuší dnes už asi každý. Střevní bakterie pro nás ale vyrábějí i řadu vitamínů (B12, K) a např. nedostatek vitamínu K může ovlivnit léčbu warfarinem.

Pro jednodušší orientaci jsme pro vás připravili tabulku se stručným přehledem nejčastěji předepisovaných antimikrobiálních léčiv (zdroj: Databáze lékových interakcí, DrugAgency, a.s.).

Konference o paliativní péči dopadla na výbornou

Ve středu 2. října 2019 se v kongresovém sále Nemocnice Na Homolce konala konference na téma „Rozvoj specializované paliativní péče ve zdravotnickém zařízení“, kterou uspořádaly kolegyně z ošetřovatelského úseku pod vedením náměstkyně Ivany Kirchnerové.

Záštitu nad akcí přijal ředitel nemocnice Petr Polouček. „Konferencí jsme chtěli především podpořit rozvoj multidisciplinárního paliativního týmu v Nemocnici Na Homolce a seznámit sestry, lékaře a další zdravotníky s jeho činností a úspěchy. Velmi si vážím toho, že se konference zúčastnili také průkopníci paliativní péče v České republice, kterými jsou např. PhDr. Martin Loučka, Ph.D., nebo prim. MUDr. Irena Závadová. Vysoká účast posluchačů jak z řad zaměstnanců nemocnice, tak odborné veřejnosti byla odměnou pro celý organizační tým,“ řekla ke konferenci hlavní organizátorka Anna Vojáčková, sestřička z neurochirurgie.

 

Stop dekubitům 2019

Naše nemocnice se připojila ke světovému dni „ STOP dekubitům“ uspořádáním osvětové akce určené pro pečující osoby a laickou veřejnost.

Sestry z oddělení cévní chirurgie představily širokou škálu vhodných prostředků k prevenci proleženin. Nechyběly praktické ukázky správného polohování s pomocí antidekubitních pomůcek, k dispozici byla ochutnávka doplňků stravy a prostředků na péči o pokožku.

 

 

Na Homolku jezdí slovenští pacienti na operaci aorty

Cévní chirurgie Nemocnice Na Homolce v Praze a Národný ústav srdcových a cievných chorôb v Bratislavě navázaly letos spolupráci v oblasti chirurgické léčby torakoabdominální aorty. Jedná se o systematickou klasickou chirurgickou léčbu velmi nebezpečných cévních výdutí, zasahujících současně jak břišní, tak i hrudní úsek aorty. Cévní chirurgové na Homolce, kteří mají s touto léčbou v rámci ČR výjimečnou zkušenost, už úspěšně odoperovali první dva slovenské pacienty.

„Patologické rozšíření torakoabdominální aorty ohrožuje pacienty na životě tím, že vzniká riziko ruptury neboli prasknutí takto změněné aortální stěny. Studie ukazují, že riziko ruptury významně stoupá při velikosti výdutě nad 5 cm a s každým dalším jejím zvětšením se zvyšuje. Výduť větší než 8 cm má 80procentní riziko ruptury do jednoho roku od doby, kdy byla diagnostikována,“ říká primář oddělení cévní chirurgie Nemocnice Na Homolce prof. MUDr. Petr Štádler, Ph.D.

Výduť postihující současně hrudní i břišní aortu je velmi závažné cévní onemocnění. Podle statistik se vyskytuje 10,4 případů tohoto onemocnění na 100 tisíc obyvatel ročně. Střední věk pacientů se pohybuje mezi 59 a 69 roky, větší výskyt je zaznamenán u mužů, a to v poměru dva až čtyři muži ku jedné ženě. Podle Štádlera je pro úspěšné zvládnutí chirurgické léčby nezbytný multioborový přístup. Chirurg musí intenzivně spolupracovat s anesteziologem, intenzivistou, perfuzionistou, neurologem nebo také s neurochirurgem.

„Současná chirurgická strategie léčby torakoabdominální aorty vyžaduje moderní způsob orgánové ochrany, který významně přispívá k redukci morbidity a mortality, a proto je žádoucí provádět tyto náročné chirurgické výkony pouze ve specializovaných centrech. K léčbě, a hlavně její indikaci a volbě vhodného postupu a typu výkonu je třeba přistupovat velice uvážlivě, velkou roli hrají zkušenosti a možnosti pracoviště,“ vysvětluje Štádler.

Oddělení cévní chirurgie Nemocnice Na Homolce je největším centrem pro systematickou klasickou chirurgickou léčbu torakoabdominální aorty v ČR. Zdejší cévní chirurgové mají také mimořádné zkušenosti s robotickými a endovaskulárními operacemi velkých cév, ale použití robota v případě torakoabdominální aorty není možné, a tak v tomto případě vedle endovaskulární léčby zůstává jako jedna z možností otevřená operace nebo kombinace obou postupů. „Naše výsledky při řešení výdutí torakoabdominální aorty jsou plně srovnatelné s předními pracovišti v Evropě i v USA,“ hodnotí výkon oddělení v této oblasti primář Štádler.