Nejen o tom, jak očkování funguje v praxi a kdy je možné jej aplikovat, jsme si povídali s MUDr. Petrou Ryckovou, vedoucí lékařkou Homolka Premium Care.

Paní doktorko, jak probíhá u vás v ordinaci osvěta týkající se očkování proti klíšťové encefalitidě? Zajímají se klienti o očkování i sami?

Jsme ambulance preventivních programů, proto pacienty aktivně informujeme o možnostech očkování pomocí newsletterů. Dále očkování nabízíme při každoročních preventivních prohlídkách. Naši klienti se ale i sami na možnosti očkování ptají.

Jak funguje očkování v praxi – je možné přijít bez objednání nebo se předem hlásit?

V dnešní koronavirové době preferujeme, aby se pacienti na vyšetření objednávali na čas mimo akutní případy.

Máte vakcínu přímo u sebe? Nemusí si ji klient vyzvedávat v lékárně?

Vakcínu proti klíšťové encefalitidě uchováváme v chladničce v naší ambulanci. Klient tedy nemusí chodit do lékárny a vakcínu si zaplatí přímo na místě.

S čím se očkování neslučuje, kdy ho nemůžete pacientovi aplikovat?

Podání vakcíny není možné při akutním onemocnění, léčbě antibiotiky. Odstup od předchozího očkování by měl být alespoň 14 dní. Po očkování se nedoporučuje 24 hodin fyzická námaha, slunění, sauna, požití alkoholických nápojů.

Je momentální období spojené s větším zájmem o očkování nebo je žádanější v chladných měsících roku?

V minulých letech byl zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě spíše v zimě a na jaře. Letos v souvislosti s onemocněním covid-19 jsme zaznamenali zvýšený zájem o všechny typy očkování, včetně očkování proti klíšťové encefalitidě.

Kdo se o očkování aktivně zajímá? Jsou to spíše ženy?

Obecně se o prevenci, a tedy i o očkování, více zajímají ženy a dále lidé, kteří tráví volný čas aktivně a často v přírodě. Z věkové kategorie pak spíše senioři.

Co klienti nejvíce v souvislosti s očkováním řeší?

Klienti nejvíce řeší počet dávek, jak dlouho jim očkování vydrží a také reakce po očkování.

Vidíte v praxi nějaké mýty kolem očkování (např. že se encefalitida léčí antibiotiky nebo něco podobného)?

Ano, to je častý mýtus, že se klíšťová encefalitida léčí antibiotiky. Dále se někteří domnívají, že je očkování proti klíšťové encefalitidě ochrání i proti borelióze. Celkově si klienti často pletou onemocnění klíšťovou encefalitidou a boreliózou. Další mýtus je, že se nedá očkovat v létě. Naopak i v létě se očkovat můžeme ve zrychleném schématu a ochrana proti klíšťové encefalitidě se dá navodit již 1 měsíc po první dávce.