Novou službu představí praktická lékařka Homolka Premium Care, MUDr. Jindřiška Kopečková, která screening poruch paměti provádí.

Můžete popsat, o jaké vyšetření se jedná?
Provádíme screeningové vyšetření poruch paměti, které je podrobnější, než jsou standardní testy prováděné praktikem nebo neurologem při nějakém podezření. My tyto testy provádíme preventivně, což se jinak běžně nedělá, a lze jimi odhalit problémy v začátku, dříve než jsou tak evidentní, že pacient přijde sám.

Jak přesně vyšetření probíhá?
Je to neinvazivní nebolestivé vyšetření, nejsou k němu třeba žádné přístroje. Jedná se o pohovor a různě náročné testy, které jsou nakombinované tak, aby prověřily všechny složky paměti. Vyšetření trvá zhruba hodinu.

Jaké jsou možnosti léčby poruch paměti zachycených v počátku?
Pokud se objeví nějaký problém, je nutné provést další vyšetření a podle jejich výsledku se stanoví další postup. U počínajících obtíží s pamětí to mohou být jen režimová opatření. Důležitý je pravidelný pohyb, dostatek spánku a vhodné složení stravy. Ideální je také mozek neustále „trénovat“, učit se stále novým věcem a snažit se měnit zaběhané stereotypy. Další možností jsou výživové doplňky či lepší kompenzace některých jiných onemocnění, jako je třeba vysoký krevní tlak, které mohou ke zhoršení paměti přispívat. Mírné poruchy paměti mohou také upozornit na počáteční stadium některých dalších onemocnění, jako je třeba Parkinsonova nemoc.

A léky? Je možné začít farmakologickou léčbu?
Bohužel, efekt dostupných léků není v počátečních fázích poruch paměti prokázaný.

Komu jsou testy určeny?
V jakém věku je vhodné s testováním začít? Pokud je nějaká rodinná zátěž, doporučila bych testovat paměť od padesáti let jednou za dva roky, u lidí bez rodinné zátěže a bez subjektivních obtíží je čas po šedesátém roce věku. Vyšetření si za úhradu u nás může nechat provést úplně každý. Rádi vyjdeme vstříc i kolegům praktikům z jiných zařízení, kteří k nám mohou odesílat své pacienty.

Základní pilíře zdraví mozku

1. Věnujte se aktivně pohybu

Lidé, kteří se pravidelně věnují pohybové aktivitě, mají podstatně nižší riziko rozvoje Alzheimerovy choroby. Ideální frekvence sportování je hodina 3× – 5× týdně.

2. Dobře spěte a odpočívejte

Spěte minimálně 6 hodin denně a snažte se vyhýbat nadměrnému stresu. Relaxujte,
odpočívejte. Jednou denně se úplně odpojte alespoň na deset minut od všeho rušivého.

3. Užívejte si společenský život

Vztahy jsou pro zdraví důležité. Studie ukazují, že v kulturách, které žijí tradičně čilým rodin­ným a společenským životem, se projevuje stárnutí mozku později.

4. Trénujte si mozkové závity

Namáhejte si mozek. Hrajte hry, učte se nové věci, začněte studovat, choďte na kurzy. Namáhání mozku je pro jeho zdraví stejně důležité jako fyzické cvičení.

5. Jezte středomořskou stravu

Středomořská strava bohatá na zeleninu, luštěniny, ovoce, semena, ryby a olivový olej vychází z výzkumů prevence civilizačních onemocnění velice příznivě.

6. Kontrolujte další rizika

Riziko rozvoje demence zvyšuje také obezita, vysoký tlak, vysoký cholesterol, deprese či kouření. Snažte se udržovat zdraví v těchto oblastech pod kontrolou.